Ana Sayfa » Donanım » Cisco’nun Kadınlara Sağladığı Ayrıcalıklar

Cisco’nun Kadınlara Sağladığı Ayrıcalıklar

Dilan Uluışık

Dilan Uluışık toplam 1 yazısı bulunmakta.

Cumhuriyet University-Management information systems

Merhaba arkadaşlar, ilk yazımda size Cisco nedir, nasıl bir işleyişi vardır bunlardan bahsedeceğim ve bu sektörde daha çok kadına ihtiyaç olduğunu, kadınların internette de güçlü bir çıkış yapması gerektiğinin üstünde duracağım.

Cisco, Dünyaca bilinmiş internet altyapısı ve kurumsal ağlarda en çok kullanılan aktif ve pasif network cihazlarını üreten bir ağ teknoloji şirketidir. Cisco cihazları, Cisco tarafından üretilen router, switch, firewall, ip telefon, Access Point, IPS, IDS gibi cihazlardır.

Bunun yanında Cisco sertifikasyonları, kişilere iş hayatında kullanabilecekleri ve hayata geçirebilecekleri bilgi ve becerileri kazandırır. Laboratuvar çalışmaları ve gerçek hayata dayalı proje örnekleri yapıldığı için bireyler iş hayatına çok hızlı bir şekilde adapte olabilirler.

Buyurun bakalım şimdi de Cisco sertifikasyonlarındaki basamaklara göz atalım:

İlk basamak olarak kabul edilen CCENT (Certified Entry Network Technician) sertifikası, temel düzeyde ağ ve Cisco bilgisi sağlayarak kişilerin ağ dünyasına adım atmasını sağlar. 640-822 kodlu sınavı geçerek bu sertifikaya sahip olabilirsiniz.

cisco

 

  • CCNA (Cisco Certified Network Associate) 200-120 kodlu tek aşamalı sınavı geçerek CCENT sertifikasına sahip olanlar 200-101 kodlu sınavı geçerek iki aşamalı bir şekilde de CCNA olma imkanına sahiptirler.
  • CCNP (Cisco Certified Network Professional) sertifikasyonu için, bugün her ne kadar CCENT ilk adım gibi sayılsa da ülkemizde CCNA yerine CCNP sertifikası istenmeye başlanmıştır. CCNP olabilmek için CCNA sertifikasına sahip olmak gerekir.
  • CCIE (Cisco Certified Internetwork Expert) sertifikasyonu için verilmesi gereken zorlu sınavı aşabilmek için, CCNP sertifikasyonunun ardından en az 2 yıllık yoğun tecrübe gerekmektedir.

En son olarak da neden bu sektörde daha çok kadına ihtiyaç olduğuna değinmek istiyorum.

Türkiye’de gelişen teknoloji sektörü her geçen gün daha da dinamik ve heyecanlı hale gelmekte ve genç kızlarımızın teknolojiyi sevmeleriyle birlikte, bu alanda kariyer yapma hedefleri artmakta. Bilişim sektöründe küresel olarak eğitimsel iş gücüne talep artıyor. Ağ teknolojileri lideri  Cisco da ‘Bilişimde Kızlar Günü’ ve ‘Networking Akademi’ gibi yetişmiş insan kaynaklarını ön plana alan girişimleriyle bilişim sektöründe artan nitelikli çalışan eksikliği sorununa çözüm bulmayı amaçlıyor. Bu yıl 1,2 milyonluk uzman IP ağ profesyoneline ihtiyaç duyulacak. İşe alımlarda kadınlara pozitif ayrımcılık sağlayan Cisco, böylece kadınlarımızın bilişim teknolojileri ve özellikle mobil iletişim imkânlarından yararlanarak ekonomik hayata katılmalarına destek vermektedir.

Destek ve ihtiyaç varken bu alanda kendini geliştirmek isteyen kadınların ve bizlerin daha fazla vakit kaybetmemesi gerekir : )

, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 3 = bir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>