Ana Sayfa » Genel » HTML’de Yazı Etiket ve Parametreleri

HTML’de Yazı Etiket ve Parametreleri

Elifcan Avşar

Elifcan Avşar toplam 5 yazısı bulunmakta.

Düzce Üniversitesi-Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) / Kadın Bilişimci Düzce il Temsilcisi

Daha önce Html ile ilk sayfamızı oluşturmuş ve tarayıcımıza “Merhaba Dünya!” yazısını yazdırmıştık. Şimdi body kısmında bulunan birkaç parametreye değinip başlıklarla ve yazılarla ilgili oynamalar yapacağız. Başlamadan önce sayfamızda görünmesini istediğimiz her türlü yazı, resim ve videonun ” < body>… </ body> ”  arasına yazılması gerektiğini hatırlayalım.

Birazdan vereceğim örnekleri uygularken;

< ! DOCTYPE html >

< html >

< body >

< / body >

< / html >  “

şu gördüğünüz kod satırlarını not defterinize yazmış olmanız gerekiyor, hatırlamak için “HTML’de İlk Sayfa Yapımı yazıma göz atabilirsiniz :)  Yazılarda yapacağımız stil değişiklerini sayfamızın içinde görüntülemeyi istediğimiz için etiket ve parametreleri body kısmının içinde yazmamız gerekiyor diyerek başlıyorum.

  • Başlık etiketleri;

Başlık etiketlerini yazarken ” < h > “  parametresini kullanırız. “h” parametresi İngilizcedeki başlık ifadesinin ilk harfinden, Header’dan gelir. H1 en büyük başlık boyutunu ifade eder, bu oran ters orantılı bir şekilde ilerler. Sayı arttıkça başlık boyutu küçülür.baslik

 

  • Yazı parametreleri;

Yazdığınız yazılara eğikkalın ,altı çizili gibi şekil özellikleri vermek isteyebilirsiniz. Tasarım programlarında bunların kodlarıyla uğraşmanıza gerek yoktur. Bunlar için butonlar vardır fakat Html öğrenmek istiyorsanız bu başlıca özellikleri kesinlikle bilmelisiniz.

  • Yazınızı kalınlaştırmak için: ” < b > …. < / b > “
  • Yazınızı eğik/italik yapmak için: ” < i > … < / i > “
  • Yazınıza altı çizili özelliği vermek için: ” < u > … < / u > “
  • Satır başı yapmak için: ” < br > “ (Bu parametreyi kapatmamıza gerek yoktur)
  • Yazınıza paragraf eklemek için: ” < p > … < / p> ” Parametrelerini eklemeniz yeterli olacaktır. Böylelikle yazdığımız yazılarımızın ince dokunuşlarını da gerçekleştirmiş olacağız. Bu parametreleri daha detaylı olarak tabloda inceleyebilirsiniz.yazi

Yazdığımız yazıların stil özelliklerini öğrenirken yazımızın rengini  veya   yazı tipini (fontunu) değiştirmeyi de isteyebiliriz. Bunun için         “< font  > … < / font >” etiketini kullanırız. Font etiketinin de birkaç parametresi vardır. Bunlara göz atacak olursak:

  • Yazınızın fontunu değiştirmek için; “ < font face = “verdana” > …  < / font >

Yukarıdaki kod satırıyla boşluğa yazdığınız yazının fontu verdana olacaktır, bu kod satırının dışında kalan yazınız ise varsayılan yazı tipini alacaktır.

  • Yazınızın rengini değiştirmek için; “ < font color = “blue” > …  < / font >

Koduyla boşluğa yazdığınız yazının rengi mavi olacak, bu kod satırının dışında kalan kısım ise varsayılan renkte olacaktır. Yazılarınızı renklendirirken renk isimlerinin İngilizce karşılığını tırnakların içinde belirtmeniz yeterlidir. Ara tonlar kullanmak istiyorsanız eğer, ”html renk kodları”ndan yararlanmanız gerekecek. Html renk kodları, renklerin tonlarına göre ayarlanmıştır ve bu kodlara internetten rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

  • Yazınızın boyutunu değiştirmek için; “ < font size = 6 > … < / font >

Yazınızın boyutunu değiştirmek veya farklı yerlere vurgu yapmak için kelimelerinizi daha büyük yazmak isteyebilirsiniz. Bu durumda yukarıdaki parametreyi kullanmanız gerekecek. Yazı boyutunda en küçük değer  “-2”, en büyük değer ise “7” dir.

Yazılarla ilgili vereceğim bilgiler şimdilik bu kadar. Sayfanıza yanan sönen, dönen yazılar eklemek için Javascript ve CSS öğrenmeniz gerekecek. Tabii ki önce Html’i :)

, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


7 + = on

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>