Ana Sayfa » Genel » Komik Hacker Saldırıları Top 10

Komik Hacker Saldırıları Top 10

Ebru Güleç

Ebru Güleç toplam 6 yazısı bulunmakta.

Karabük Üniverstesi Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi.

Tahmin ettiğiniz üzere hackerlığın ve hackingin geçmişi çok uzun yıllara dayanır. Geçmiş yıllardan bu yana değişmeyen bir şey varsa, o da bazı hackerlar yeteneklerini iyiye, bazıları ise kötüye kullanır. Ama kötüye kullananların bile ara sıra eğlenmeye ihtiyaçları vardır. Bu yüzdendir ki ellerine geçen fırsatları birazcık kahkaha atmak için kullanırlar.

Ben de merak ettim, bu çılgın insanlar neler yapmış olabilir diye düşündüm ve karşıma bir liste çıktı. İşte bunlardan bazıları :)

10) Telgrafın Hacklenmesi

telegraph

1909 yılında (Bu kadar eski olmasını ben de beklemiyordum :)) bir grup seçkin Londralı Royal Kurumu’nda bir araya gelerek, Guglielmo Marconi tarafından dizayn edilen kablosuz telgraf ağını tanıtıyordu. Ancak deneme amaçlı yaptıkları telgraf anonsu pek bekledikleri gibi olmadı. Bir anda telgrafın dizaynını yapan Marconi hakkında aşağılayıcı ifadeler barındıran bir şiir okunmaya başladı. Kimse ne olduğunu anlayamamıştı. 

İşin aslı ise şuydu; Marconi’yi kendine rakip gören ve onun dizaynının metodunu çözüp bunu kendi tasarımına göre düzenleyen şakacı (o zamanın hackerı işte) Nevil Maskelyne, yanına aldığı bir sihirbaz ile bu işe kalkışmıştı.

9) Max Headroom

images

Pepsi‘nin 1985 yılında reklam yüzü de olan Max Headroom, dizi karakteri olarak aslında cihazların ekranlarını kolaylıkla ele geçirebilen bir yapay zekaydı. Ancak 1987 yılında tüm zamanların en unutulmaz TV hacklerinden birinin de yüzü olmuştu.

Bir Kasım gecesi Chicago‘da iki TV istasyonunu hacklemeyi başaran hacker, yüzüne Headroom maskesi geçirerek yayın yapmaya başladı. Yayın esnasında pantolonunu indirmiş ve sopaylada kendini bir nevi kırbaçlamıştı. 90 dakika süren bu yayın, hackerın efsane olmasına yetti.

8) Britney Spears Twitter Saldırısı

britney

Genelde bir ünlünün sosyal medya hesabı hacklendiğinde, kişisel bilgileri değiştirilir ya da adına saçma sapan paylaşımlar yapılır. Ancak 2009 yılında Britney Spears‘ın Twitter’ını hackleyen hackerın farklı planları varmış.

Hesabı hackleyen hacker, baştan aşağı bir illuminati hesabı yapmıştı. Profil resmi, arkaplan fotoğrafı gibi şeylere illuminatinin sembolü olan gözü koyan hacker, ”Kendimi her gün şeytana teslim ediyorum”, ”Yeni dünya düzeninin gelmesini bekliyorum” şeklinde tweetler attı. Saldırı Twitter üzerinden ünlülere yapılan en acımasız saldırılardan biriydi.

7) CosbyCoin

cosbycoin

Dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimi Bitcoin‘e yapılan saldırı oldukça eğlenceliydi. 2011 yılında Bitcoin forumlarının olduğu site bitcointalk.org‘a saldıran hackerlar, sitenin her yerine, her konuya Bill Cosby‘nin sırıtan fotoğraflarını koydular. Ana sayfaya da ”Bitcoin mi? Hiç duymadım. Ama büyük olasılıkla daha iyi, daha kuvvetli birşey denemek istiyorsunuzdur. Tıpkı CosbyCoin gibi birşey!” şeklinde bir açıklamada bulunuyordu.

6) Burger King Twitter Saldırısı

burger-king

Sosyal medya çok riskli bir ortam. Büyük şirketler için son derece önemli ve gerekli bir yer olsa da küçük yanlışlar büyük kayıplara yer açabiliyor. Burger King de bunu en acı şekilde tecrübe eden firmalardan biri.

Burger King’in Twitter hesabını ele geçiren hackerlar, şirketin en büyük rakibi olan McDonalds‘ın ekmeğine yağ sürdüler. Hackerlar Burger King’in profil resmini değiştirip yerine McDonalds’ın logosunu koydular. Saldırı, hesap Twitter tarafından askıya alınıncaya kadar devam etti.

5) Godzilla Tabelası

godzilla

Gün geçtikçe cihazların internet ile bağlantısı artıyor, bu durum da hackerlara davet çıkarıyor. 2014 yılında San Francisco’da bir otoyol üzerinde bulunan elektronik tabelaya saldıran hackerlar; “GODZİLLA SALDIRIYOR! GERİ DÖNÜN!” şeklinde yazı yazdılar. Neyse ki bu saldırı herhangi bir kazaya sebep olmadı ancak insanlara büyük panik yaşattı.

4) Lenovo’nun Web Sitesinin Hacklenmesi

Screen-Shot-2015-02-26-at-10_20_21-am
Lizard Squad adındaki hack grubu tarafından yapılan saldırı sonucu Lenovo’nun Lenovo.com adlı internet sitesine girildiğinde dünyaca ünlenen High School Musical filminde kullanılan kıyafetleri giymiş gençlerin olduğu bir slayt ve arkada çalan Breaking Free müziği eşlik eden bir görüntü ortaya çıkıyordu. Daha sonra siteye erişim engellendi tabiki. Ama itiraf etmeliyim bu benim favorilerim arasında yer alıyor :) eminim çok eğlenmişlerdir :)

3) Ika-Tako Virüsü

ika-tako
Genelde virüsler bilgisayarlarımıza, dosyalarımıza verdikleri zararlar yüzünden bize pek komik gelmez. Hele ki Japon kaynaklı Ika-Tako virüsü gibi virüsler gerçekten çok can sıkıcıdır. Ancak olaya dışarıdan baktığımızda oldukça absürd bir virüs Ika-Tako.
İlk olarak 2010 yılında ortaya çıkan virüs, bir ses dosyası şeklinde bilgisayarda beliriyor. Dosyayı açtığınızda sabit sürücünüze sızan virüs, bütün dosyalarınızı siliyor ve yerlerine ahtapot, kalamar, deniz kestanesi resimleri koyuyor. Sabit sürücünüzden silinen dosyalar da, virüsün sahibi olan kişinin sistemine aktarılıyor. Virüsü yaratan Masato Nakatsuiji, bu suçundan ötürü tutuklandı ve iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2) News 14 Carolina

carolina-news

Bilgisayar hackleri sanal ortamdan çıkıp gerçek dünyaya ulaştıklarında daha da komik olabiliyor. 2004 yılında, North Carolina’nın haber kuşağı, kar yüzünden okulların tatil olduğunu bildiren mesaj kısmını online sistem üzerinden aktarıyordu. Bunu farkeden hackerlar, hemen saldırıya geçerek mesaj üzerinde oynamalar yapmaya başladılar. ”Cecil’in Erotik Mağazası”, ”Tüm iç çamaşırlarınız artık bize ait” gibi yazılar yazan hackerlar bu saldırıyı üç saate yakın sürdürdü. İşin komik tarafı, bu üç saat boyunca haber kanalı yazılara hiç dikkat etmediği için bir müdahale de yapmamışlar.

1) AC/DC

ac-dc
Bir hacker bilgisayar sistemine girmeyi başardı mı, hemen hemen herşeyi yapabilir. Ancak bir solucan (worm) İran’daki birkaç nükleer araştırma sisteminin kontrol sistemlerine girdiğinde, rock yapmayı tercih etmiş.

Kötü amaçlı bu yazılım, ilk olarak 2012’de ortaya çıktı ve kendinden de beklenildiği gibi izleme istasyonlarını, yazılımlarını komple kapattı. Ancak solucanın çok eşsiz bir özelliği vardı. Gecenin bir saatinde iş istasyonlarını birden çalıştıran solucan, onlara rock müziğin efsane grubu AC/DC’nin ”Thunderstruck” şarkısını çaldırıyordu. Bunu biz yapsaydık eğer orada ‘’Ankara’nın Bağları’’ çalmaz ise ben de bir şey bilmiyorum :)

Not: Lütfen evde denemeyiniz :)

Son olarak da şu iki karikatürü eklemezsem olmazdı

11217158_865217070229890_1511014140831952269_n11695734_10153468721527400_5145816985285030204_n

 

Kaynak: http://www.webtekno.com/sektorel/tarihin-en-komik-10-hacker-saldirisi-h5986.html

,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ dokuz = 11

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>