Ana Sayfa » Donanım » Mesleklerin Cinsiyetleri Yoktur

Mesleklerin Cinsiyetleri Yoktur

Sevcan BACANAK

Sevcan BACANAK toplam 3 yazısı bulunmakta.

Network Uzmanı.. Bilgisayar Mühendisi.. Karadeniz Teknik Üniversitesi 2004 mezunu.. İki çocuk annesi..

Teknoloji..

Bilişim..

Kadın Bilişimci..

Kadından bilişimci..

Birçoğunuz için “teknoloji” “bilişim” gibi kavramlarda “erkek işi” algısı vardır. Teknoloji konuları erkeklere yakıştırılır, kadınların bu konuda hep beceriksiz olduğu düşünülür. Oysaki eğitimde böyle bir algı hiç yoktur.  Kız öğrencilerin matematik, fizik gibi derslerden muaf olduğu bir lise duydunuz mu ? Ya da üniversitelerdeki mühendislik bölümlerinin lisans, yüksek lisans ya da doktora programlarına başvuru kabul şartları içinde “Erkek olmak” maddesi var mıdır ? Hayır tabii ki..!

Tamam, halihazırda birçok mühendislik sınıfındaki kız öğrenci sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Mesela bizim dönemde fakültedeki Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde 40 kişiden biri kızdı, hatırlıyorum. (O da garibim, erkeklerle muhatap olmaktan giyim kuşamı onlara benzemiş, saçlarını bile kısacık kestirmişti, makyaj falan Hak getire:) ) Allah’tan bilgisayar mühendisliğinde durum biraz daha iyiydi. Üniversiteden sınıf arkadaşım diye tanıttığım birçok kız arkadaşım var yani :)

Okulda o ayrımı çok yaşamadım ama iş hayatına adım atınca “kadın mühendis” kavramının insanlarda bir beceriksizlik algısı oluşturduğuna çok kez şahit oldum. “Kadın mühendis”  olsa olsa PC başında program yazıyordur imasıyla çok karşılaştım. Hatta kadın çalışan olduğum için beni sekreteri sanıp “Sevcan Hanım bana ……………….’i bağlar mısınız?” ya da “Sevcan Hanım bize 3 çay söyler misiniz” diyen erkek amirlerim de oldu. Ha gerekli tepkiyi aldılar tabii ama motivasyonumu düşürme konusunda başarılı oldu kendileri. Yine aynı erkek insanın, ben 8,5 aylık hamileyken bir imza için 1 kilometrelik yolu yürümemi istemişliği de vardır. Depoya cihaz sevkiyatı yapılırken, kolileri taşıyacak firma personeline nezaret etme görevini de vermiştir bana kendileri. Bunu normal koşullarda çok yaptım ama o sıcak havada 6 aylık hamile olan bana zor gelmişti. (Bak şimdi kızdım yine :) ) Yani kadınlar düşündüğünüzden çok daha fazla dayanıklıdır arkadaşlar. Bir kadın için en istisna durum olan hamilelikte bile iş verimini düşürmeyen birçok kadın varken normal şartlar altında yapamayacağı iş yoktur kadın bilişimcinin.

Ama maalesef birçok konuda kadınlar, mühendis de olsa basit ofis işlerine verilir, saha işlerinden ya da teknik konulardan uzak tutulmaya çalışılır. Oysaki çok yakın bir kadın mühendis arkadaşımın, güneydoğuda bir şantiyede, üzerinde tulumuyla petrol kuyusunun başında çekilen fotoğrafı beni gururlandırmıştır çoğu zaman. Yine şu resimdeki iş arkadaşımla yere çökmüş kablo bağlantılarını yaparkenki halimiz hep bir gülümsetir yüzümü. (Tamam itiraf ediyorum, kadın oluşumuzdan olsa gerek pembe kabloları çok sevmiştik :))

FB_IMG_1451547044079

Aynı şekilde yeri geldiğinde kablo çakan, router-switch taşıyan, masa altlarında zemin döşemelerinin altında kablo takibi yapan; yeri geldiğinde bir erkeğe yazması gereken komutları, yapması gereken kablo bağlantılarını telefonda anlatarak arızayı çözen bir network uzmanı kadın olarak benim de insanları şaşırtmışlığım çoktur :)

FB_IMG_1451547013402

Yine benzer şekilde kurum içi eğitimlerde tümü erkeklerden oluşan sınıflarda network konuları anlatırken; “Network’ü bize bir kadın mı öğretecek” önyargısından olsa gerek, başlarda sürekli sorular sorarak açığımı yakalamaya çalışan arkadaşlarım oldu. Ancak eğitim bittikten sonra görev yerlerine döndüklerinde, karşılaştıkları birçok network arızasında telefona beni istedikleri olmuştur.

Bunları anlatırken amacım kişisel ya da hemcinslerime yönelik pozitif bir intiba yaratmak değil. Aksine her meslekte her görevde olabildiği gibi bilişim konularında da kadın-erkek ayrımı yapılmaması gerektiğini örneklerle ispatlamak.

Bilgisayar mühendisliği ya da başka bir bilişim programını bitirip sektörde birçok deneyim yaşayınca bunların olması beklenir zaten. Tıpkı eğitimli, deneyimli ve çok başarılı erkek meslektaşlarım gibi kadın bilişimcilerin de aynı donanıma sahip olduklarını/olacaklarını anlatmaya çalışmak tek amacım.

Bilgi ve deneyimin harmanlanmasıyla pratik zeka, profesyonellik ve kriz yönetimi gibi kişisel yetenekler de eklenince başarılı olamama gibi bir durum söz konusu olmamalı. Kadın ya da erkek oluşun mesleğe ve başarıya, pozitif ya da negatif herhangi bir katkısı yoktur.

Özetle; mesleklerin cinsiyetleri yoktur.

, , , ,

2 thoughts on “Mesleklerin Cinsiyetleri Yoktur

  1. özlem diyor ki:

    merhaba ,
    yazınızı okuyunca inanın özgüvenim tavan yaptı. sistem uzmanlığı eğitimi alma konusunda kararsızdım istek irade merak her şey var ama bir adım geri çekilmiştim , şimdi 10 adım ileri gideceğim . teşekkürler.

    1. Sevcan BACANAK diyor ki:

      Ne mutlu bana sizi motive edebildiysem. İlerleyişinizi ve azminizi hiç bırakmayın, inanın pişman olmayacaksınız..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


+ beş = 11

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>