Ana Sayfa » Donanım » Programcılık ve Mühendisliğe Dair

Programcılık ve Mühendisliğe Dair

Esra PAKSOY

Esra PAKSOY toplam 1 yazısı bulunmakta.

Gediz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4.sınıf öğrencisi .Genel olarak java, sql ve android teknolojileri ile ilgilenmekte.

Öncelikle herkese merhaba.

Sitedeki ilk yazımda,bilişim sektörü içinde sürekli tartışma konusu haline gelen bir şeyden bahsetmek istiyorum.Programcılık ve mühendislik.Her ikisi de bu sektörde ihtiyacımız olan alanlar.Peki ama neden aralarında sürekli aralarında bir rekabet ve anlaşmazlık var ? Kimse kimseyi neden istemiyor ? Biraz bunlardan bahsedeceğim.

Hepimizin az çok bildiği kadarıyla toplumda genel bir algı var.”Alaylı yazılımcı veya bilgisayar programcısı,bilgisayar mühendisinden daha iyi iş yapar.” Hoppalaaa.Bunu da nereden çıkardınız ?

Görünen o ki ;programcılar mühendislerden pek haz etmiyor.Ve tabi bu sözlerden sonra mühendisler de programcılardan.İyi ama neden ?
İnsan tanımadığı bilmediği bir alanda daha kolay atıp tutabiliyor,sanırım tam da bu yüzden.Halbuki iki meslek de,kendini ve karşısındakini bir tanısa,bunun için bir uğraşsa çözülecek bütün düğümler.Aradaki anlaşmazlık kalkacak ve herkes birbirine saygı duyacak.

E madem öyle,gelin başlayalım tanımaya.

Programcı dediğimiz kişi,okuldan birkaç programlama dili bilerek mezun olur ve bu dilleri sadece kullanmasını bilir.Yani hazır kalıplar üstüne ihtiyaç olan programı yazmakla yetinir.Fakat aldıkları eğitim biraz daha teorikten uzak ve uygulamaya yönelik olduğu için piyasaya çıktıklarında mühendislere göre daha şanslı olurlar.Mühendis ise okulda çoğu şeyi temelinden öğrenir ve programcılık dışında bilgisayar organizasyonu,ileri matematik,algoritmalar gibi diğer alanlarda da bilgi sahibi olduğu için programcıya göre sorun çözme noktasında bir adım öne geçmiş olur. Yani soruna göre yeni bir algoritma geliştirmek,hangi yazılım mimarisini kullanacağını bilmek mühendisin işidir.

programmer

Kısaca şöyle de diyebiliriz.Bilişim üzerine hizmet veren bir firmanın ihtiyaçlarını sadece program yazan insanlar tam anlamıyla karşılayamaz. Orada işlerin başında duracak, işlerin düzgün yürümesini sağlayacak ve yönetme becerisi ile bilgisi olan bir de mühendisin olması gerekir.Fakat gel gelelim mühendis donanım adına tekniker ve programcının bildiği çoğu şeyi bilmez.Bilgisayarımın harddiski bozuldu dersen anlamaz,bilgisayarıma format atılacak dersen atamaz.Bu yazdığım komik ve saçma gelebilir ama bu bölümü okuyan çoğu kişi için durum böyledir maalesef.Ve çoğu programcı ülkemizdeki sistemden dolayı meslek yüksekokuluna gitmeden önce lisede bilişim teknolojileri alanında eğitim gördüğü için (veri tabanı,ağ yada web tasarım dalı olabilir hiç farketmez) donanım açısından biraz daha bilgilidir.

bilgisayar-muhendisligi_301690

Özetlersek programcı ben c,pascal,delphi,vb.net,c#,flash vs. hepsini biliyorum bu iş benim işim mühendislere ihtiyacım yok diyor mühendis ise programcılar olmasa da olur biz bütün alanlarda zaten bilgi sahibiyiz 2 yıllık bilgisi ile bana yetişemez diyor.Fakat durum ne yazık ki böyle değil, herşey kendini geliştirmeye bağlı. Sonuç olarak; bilgisayar dünyasının bu iki gruba da ihtiyacı var bu yüzden kimse kimseyi küçük ya da gereksiz görmemeli.

Umarım her iki grubu da birbirine tanıtabilmişizdir.
Kendinize iyi bakın.Görüşmek üzere

, , , , , , , , , , , , , ,