Ana Sayfa » Genel » Sanayi 4.0 – Uyum Sağlayamayanın Sonu Gelecek!

Sanayi 4.0 – Uyum Sağlayamayanın Sonu Gelecek!

Elifcan Avşar

Elifcan Avşar toplam 5 yazısı bulunmakta.

Düzce Üniversitesi-Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) / Kadın Bilişimci Düzce il Temsilcisi

Gelişmekte olan küresel dünyada ve dijitalleşen teknolojide son zamanlarda ortaya çıkan dördüncü sanayi devrimi tüm hızıyla büyümeye devam ediyor. Sanayi 4.0 makinelerin birbiriyle iletişime geçerek üretimdeki hızı arttırmayı ve insan emeğinden yararlanma yüzdesini daha aşağılara çekmeyi hedefliyor.

2020 yılının sonlarına doğru tamamlanacak olan dördüncü sanayi devriminin temel amacı, kendini yönetebilen üretim süreçlerinin olduğu akıllı fabrikaların hayata geçirilmesidir.

 

Faydalar_Endüstri 4.0

 

Sanayi 4.0, dünyaya gelecek dördüncü sanayi devrimini ifade ediyor. Buhar gücünün mekanik tezgahlarda kullanılmasıyla başlayan birinci sanayi devrimini, 1870 yılında yapılan ilk üretim hattıyla ikinci sanayi devrimi izledi. Daha sonra 1969 yılında ilk Programlanabilir Mantıksal Denetleyici (PLC) ile imalatın otomatikleştirilmesi için elektronik ve bilgi teknolojileri devreye girdi. Böylece üçüncü sanayi devrimi de gerçekleşmiş oldu. Alman Federal hükûmetinin ‘Yüksek Teknoloji Stratejisi’ olarak 2011 yılında başlatılan 4.Sanayi Devrimi tüm dünya endüstrisini etkisi altına almaya hazırlanıyor.

Gelecek sanayi devrimi ile birlikte insan emeğinden vazgeçilip, makineler arası iletişim yoğunlaştırılarak, üretim yoğun teknolojiyle birlikte şirketlerde işçi maliyetleri daha aza çekilecek. Üretimlerde daha yüksek verimlilik, daha az kayıp yaşanacak. Robotlar ve insanlar akıllı sensörlerle yönlendirilen insan-makine ara yüzlerinden faydalanarak dayanışma içinde çalışıyor olacaklar.

Adsız

Son olarak Sanayi 4.0’ın dünya endüstrisine sağlayacağı avantajlarına bakalım;

1-Hammadde ve kaynak tüketimi en aza indirgenirken, verimlilik artmakta ve yeşil  enerji dönemine geçilmektedir.

2-Robotların yaygınlaşması iş gücüne duyulan gereksinimi azalttığından, yeni istihdam politikaları geliştirilmektedir.

3-Ürün-yaşam döngü süresi kısalırken, üretimdeki hata payı minimuma inmektedir.

4-İş sağlığı ve güvenliği robotlarla daha iyi sağlanmaktadır.

5-Robotlar üretim süreçlerini hızlandırdığından, çalışma saatleri çok daha esnek hale gelmektedir.

 

 

Yani dördüncü sanayi devrimine ayak uyduramayan firmalar, herhangi bir gelişim göstermeyen firmalar küçülüp yok olmayı göze almış olacaklar, uyum sağlayamayanın endüstride yeri olmayacak.

 

 

Kaynakça:

http://www.ebso.org.tr/ebsomedia/documents/sanayi-40_81017283.pdf (Sanayi 4.0 ile ortaya çıkan değişimler)

, , , ,

One thought on “Sanayi 4.0 – Uyum Sağlayamayanın Sonu Gelecek!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


9 × iki =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>