Ana Sayfa » Genel » Sızma Testi Uzmanı Yetiştirme Programı

Sızma Testi Uzmanı Yetiştirme Programı

Meryem Akdoğan

Meryem Akdoğan toplam 2 yazısı bulunmakta.

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4.sınıf öğrencisi , tasarım ve yazılım meraklısı, fotoğraf tutkunu

Sızma Testi (Pentest) Nedir?

Sızma testi (Pentest), yapıya içeriden ya da dışarıdan gelebilecek saldırılar ve sonucunda ne tür verilere veya sistemlere erişilebileceği konusunda fikir edinilmesini sağlar. Sonuç olarak sistemin ve verilerin ne kadar güvende olduğu sorusu spesifik bir sorudur ve cevabı görecelidir. Sızma testi bu sorulara cevap bulunmasına yardımcı olur. Pentest, Penetration Testing kısaltmasıdır. Whitebox, blackbox, graybox olmak üzere üç çeşidi vardır.

Sızma Testi Uzmanı (Pentester) Kimdir ?

Sızma testi (Pentest) yapan kişilerdir. Sızma testi uzmanlarının (Pentester), çalışmalarındaki amaç sadece güvenlik açıklıklarını belirlemek değil, bu açıklıklar kullanılarak hedef sistemler üzerinde gerçekleştirilebilecek ek işlemlerin (sisteme sızma, veritabanı bilgilerine erişme) belirlenmesidir. Yani bir hacker gibi hatta daha fazlasını düşünüp sisteme erişimde savunmayı sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu konu üzerine Alper Başaran, “Sızma Testi Uzmanı” yetiştirmek üzere ücretsiz eğitim programı düzenleyeceğini açıkladı. 2-3 günlük seminerlerden farklı olarak profesyonel anlamda da kendinizi bu alanda geliştirmek istiyor ve sızma testi yapmak istiyorsanız bu eğitim sizin için harika bir fırsat olacaktır.

Programın detayları şu şekilde;
•Program yaklaşık 3 ay sürecek,
•Uzaktan eğitim ve “self-study” olacak,
•Programa katılanların “TSE Sızma Testi Uzmanı Sınavı” masrafları karşılanacak (sınav ücreti ve şehir dışından gelmeniz gerekirse yol ve konaklama masraflarınız),
•Program süresince hem simülasyon hem de fırsat oldukça gerçek sızma testlerinde görev alma imkanı olacak.

Programa başvuru yapacak olanların dikkate alması gerekenler;
•Programa seçilme kriterlerinin başında motivasyon geliyor. “şunu biliyorum, şunu yaptım” diyenler kadar “bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum” diyenler de başvurabilir.
•Başvuranların üniversite öğrencisi veya yeni mezun olması gerekiyor.
•Pozitif ayrımcılık uygulanacaktır.
•Yazılı iletişim becerilerinizi güçlü olması gerekir. Uzaktan eğitim olduğu için karşılıklı yazılanların anlaşılması gerekir.
•Eğitim ücretsizdir. Eğitim, eğitim kaynakları ve sınav giriş ücreti gibi destekler olacaktır.

Eğitime 5 kişi de Kadın Bilişimci Platformu kontenjanıyla katılacak. Bu nedenle eğer siz de bu programa katılmaya hak kazanmak istiyorsanız aşağıdaki başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır. :)

http://goo.gl/forms/VJK6wGMd1X

Bu yazıyı okuyan erkekler için; eğer programa katılmak istiyorsanız Alper Başaran ile iletişime geçebilirsiniz.

http://alperbasaran.com/sizma-testi-uzmani-yetistirme-programi/

, , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 × = elli dört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>