Ana Sayfa » Teknoloji » Beacon Nedir? Ne İşe Yarar?

Beacon Nedir? Ne İşe Yarar?

Zeynep Onur

Zeynep Onur toplam 1 yazısı bulunmakta.

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden taze mezun. Siber güvenliğe meraklı.

beacon-example3

Beacon ismi bize yabancı geliyor gibi gözükse aslında hepimiz onunla birçok yerde karşılaşmışızdır. Örneğin pek çok insan bir restoranın önünden geçerken telefonuna o restoranla ilgili bir kampanyanın yada karşılama mesajının gelmesine hayret etmiştir. Yine pek çoğumuz sinema gişesindeki filmlere bakarken bir indirim mesajının gelmesiyle GSM operatörümüzün temiz kalpliliğine “pes” demişizdir ☺ Tabii ki bunların hiçbiri tesadüf değil. Bunun adı Beacon!

Beacon’da müşterinin konum, davranış ve alışkanlık tabanlı hareketlerine ulaşır ve hizmetlerini o yönde şekillendirir. IOS veya Android sistemli cihazların, mağazalardaki cihazları (bu Beacon oluyor) dinleyip, aldıkları sinyallere göre tepki vermesi olayı diye özetleyebiliriz. Yaya takip ve navigasyonu, otobüs seferleri ve güzergâhı hakkında bilgilendirme gibi servisler  sunar. Genelde GSM şirketleri ve kurumsal markalar tarafından kullanılır. Cihazlar arası bağlantıya gerek kalmadan Bluetooth’tan biraz farklı olan BLE (Bluetooth Low Energy) aracılığı ile 50 metreye kadar müşterinin konumunu izleyebilir. Aynı zamanda düşük enerji tüketimi avantajı da sağlar.

Beacon cihazının yerleştirildiği yerlerde telefonun id si ile iletişime geçip istenilen uygulamanın hayata geçirilmesini sağlıyor. Uygulama arka tarafta çalışıyorsa Beacon sinyalleri sayesinde ulaşılması için yeterli.

Business Insider‘a göre ABD’deki en büyük 100 perakende zincirinin en az yarısı Beacon teknolojisinden faydalanmanın yolları üzerinde araştırma yapıyor. Derginin verilerine göre 2018 yılının sonunda sadece ABD’de 4,5 milyon aktif Beacon vericisi olacak ve bunların 3,5 milyon tanesi perakende zincirlerinde kullanılacak. Şu anda tüm dünyada Beacon teknolojisi ile uyumlu çalışabilecek 570 milyon Android ve iOS cihaz bulunduğu tahmin ediliyor.

bii-beacons-installed-base-estimate-1

Beacon modülleri uygulama gereksinimine bağlı olarak para pil olarak bilinen CR2032 veya CR2477 tip piller vasıtası ile beslenmektedir. Pil ömrü uygulama gereksinimine ve tercih edilen pil tipine bağlı olarak 6 ay ile 2 sene arasında değişmektedir.

Beacon sayesinde müşteriler birçok mağazanın kartı arasında boğulmaktan kurtulur. Mobil kimlik doğrulama ve geçiş sistemi çözümleri ile işletmeye ait müşteri kartları mobil platforma taşınabilir, ziyaretçilerin geçiş kontrolleri akıllı mobil cihazlar vasıtası ile gerçekleştirilebilir.

beacon-infographics-01

 

Beacon’ın kullanıldığı değişik projeler:

-Örneğin ziyaretçilerin gelişinden tur rehberi haberdar edilir.

-Otoparkta yer bulma,

-Kütüphanede istediğimiz kitabı daha kolay bulabilme,

-Koleksiyon ürünleri hakkında detaylı sesli ve görsel bilgi sunma imkânı, farklı dillere çeviri hizmeti,

-Eve geldiğimizde anahtar olmadan sinyaller sayesinde açılmasını sağlama

-Rehbersiz, sanat eserinin tarihi ve özellikleri hakkında bilgi edinme,

-Maçlarda golü tekrar izleme özelliği, oyunculara anında gol tebriği ve öneriler,

-Kat planları ve gerçek zamanlı konumlama sayesinde, bina içi navigasyon ve yönlendirme hizmeti,

-Havaalanında NO check-in ☺

-Ailede arabayı farklo pozisyonlar kullananlar için, Beacon’ın sinyaller sayesinde sürücünün kim olduğunu anlaması ve arabayla entegre teknolojisi sayesinde koltuk ve diğer seçenekleri ayarlaması.

Şu anda dünyada Estimote, Türkiye’de Boni ve Blesh adlı şirketler bu teknoloji üzerine çalışmalar yürüten firmalardan birkaçı.

BLE (Bluetooth Low Energy)

BLE ile Bluetooth’un farklarına biraz değinelim. Çünkü bu teknolojinin temeli buradan geçiyor. BLE teknolojisi, kısa periyotlarda az veri aktarımı yapmak için tasarlanmış. Yani normal bir Bluetooth cihaz gibi telefonunuza bağlanıp, uzun süre boyunca kesintisiz veri aktarımı yapmıyor, sadece kısa zaman dilimlerinde birkaç baytlık veri aktarıyor. Aynı zamanda BLE tek yönlü aktarım yapıyor yani biz ona ulaşamıyoruz. Güvenlik açısında iyi bir faktör. Gelelim somut verilere, bir Beacon normal bir kalem pil ile 3 yıl boyunca kesintisiz çalışma gücüne sahip. Dileriz bunu cep telefonlarında da kullanırlar ☺

141117_Beacons tumblr_inline_ndeolbm5PR1rd9i5u

Şimdi bir örnek üzerinden bu sistemi anlatmaya çalışalım. Rakamlar tamamen uydurmasyonluk içerir.

Telefonumuz 20 baytlık veri sinyalini Beacon’dan alır, konumumuzu anlar ve eğer hedeflenen yerde isek kampanya vb servislerini bize SMS veya uygulamalar aracılığıyla gönderir.

Beacon’ın yayınladığı veri: 134652789*?#&!/$%£_0

UUID (X marka telefonun sahip olduğu ağların adresi): 134652789*?#&!/$   

Major (X marka telefonun satıldığı bize en yakın konumun adresi):   

Minor (O adresteki konum):  _0   

Tx Power: Bu işlem bir veri kullanmaz, yakın olduğumuz Beaconla aramızdaki uzaklığı Bluetooth sinyallerinin güçlü veya zayıf olmasıyla gösterir.

 

, , , , , , , ,

3 thoughts on “Beacon Nedir? Ne İşe Yarar?

  1. Merve diyor ki:

    Hocam çok faydalı bir makale olmuş. Emeğinize sağlık :)

  2. Gülben Şimşek diyor ki:

    Güzel bir yazı olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler :)

  3. aasdsad diyor ki:

    Şu an aktif olarak kullanılamayan ve birçok firmanın yatırım yapmadığı bir alan.. Neden mi? Kaç kişinin telefonunda bluetooth açık?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dokuz − 9 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>